Historikk

sq-sample19

HANDBALL
Handball


Handball 1946-1970.


    Dame-handball


    Herre-handball

Rask oversikt over Nettsida

* Historikk.com Sideoversikt

Handball: Trenere Herre

Handballtrenere:

Trenere
Sesongen 2021/2022
 
Lárus Gunnarsson

Lárus

Gunnarsson

Trener fra Juni 2021 -



Juni 2021 -


Keeper og trenar fra island med bakgrunn blant anna med U-17 og U-20 landslaget på Island. Ble fulltids ansatt hos Bergsøy Handball fra Juni 2021 på 3 års kontrakt.

I fra 2019 – 2021 trenet han Kria handball Club på Island sitt herre senior lag frå 2. divisjon til eliteserien på 2 sesonger. Làrus vil være hovedtrener for BIL Handball sitt 2 divisjonslag herre og Gutter 20 som spiller i Toppserien.

Sesongen 2020/2021
 
Einar Jónsson

Einar

Jónsson

Trener fra Mars 2020 til Mars 2021



Mars 2020 - Mars 2021


42 år ved ansettelse og kommer frå Island og har lang handball erfaring. Einar er kjent med handball miljøet i Møre og Romsdal frå sine år i Molde HK. I årene 2013-2015 førte Einar Molde sitt senior kvinnelag opp frå 2 divisjon til Eliteserien.

I 2013 trenet han Fram HK sitt herre senior lag frem til seriemestere på Island, og same år ble han kåret til årets trener på Island. Einar er en ambisiøs person som vi i BIL Handball ser fram til å arbeide tett med dei neste 3 årene. Einar vil være hovedtrener for BIL Handball sitt 2. divisjonslag herre. I tillegg til dette vil han få eit stort ansvar også for bredde handballen i BIL Handball og utviklingen av klubben på alle nivå.

Sesongane 2018/19 - 2019/20
 
Thomas Buchardt

Thomas

Buchardt

Trener fra Juli 2018 til Mars 2020



Juli 2018 - Mars 2020


Tidligare trenar for Ålesund, og mottaker av hedersprisen fra håndballforbundet.



Sesongane 2016/17 - 2017/18
 
Igor Dokmanovic

Igor

Dokmanovic

Trener fra Juni 2016 til Juli 2018



Juni 2016 - Juli 2018


Fra Kroatia, 43 år ved ansettelse, gift og 2 barn. Tidligere spiller i toppdivisjon i Kroatia. Håndballbakgrunn: Utdannelse fra det Kroatiske håndballsystemet. Har bygget opp håndballakademi rundt om i Kroatia. Har trent lag i Kroatisk Premier League og 1.div. Har jobbet i Kroatiske Håndballforbundet siden 2012, som trener for U18 landslagene på herresiden. Har flere gode resultat i EM og VM med disse lagene.

Skrev under en 2 årskontrakt og gikk inn i 70% stilling i Bergsøy håndball. Han ha ansvaret for seniorlag: herre 2.div og damer 3/4.div. Han vil også jobbe tett på alle trenere og spillere på aldersbestemte nivå for å kvalitetssikre den jobben som blir gjort der som Sportslig Koordinator.

Sesongane 2013/14 - 2015/16
 
Gintaras Savukynas

Gintaras

Savukynas

Trener fra August 2013



August 2013 -


Litauaren har ei lang fartstid som spelar, og har spelt i Litauen, Noreg, Island og Sveits. Han har også vore hovudtrenar for klubbar i heimlandet sitt og på Island.

Savukynas har også vore trenar for Litauen sitt landslag sidan 2009, som han skal halde fram med parallelt med jobben i BIL Handball. Han blei også daglig leiar i Bergsøy handball, før han i 2016 dro vidare på nye eventyr og blei trenar i Finland for laget HC Riihimaen Cocks.

Sesongane 2009/10 - 2012/13
 
Rikard Moe

Rikard

Moe

Trener 2009/10



2009/10


Født 26/05/1976. I mai 2009 blei Richard tilsett som ny trenar for 2.divisjonslaget etter Jørn Remøy. Moe hadde dei siste sesongane vore ein av nøkkelspelarane på Bergsøy sitt lag, med si frykta venstreslegge. Han har også Eliteserieerfaring med Elverum.

Sesongane (før) 2006/07 - 2008/09
 
Jørn Remøy

Jørn

Remøy

Trener sesongane 2006/07 til 2008/09



2006/07 - 2008/09




Sesongane 1993/94 - 1998/99
 
Tor Sindre Steinsvik

Tor

Steinsvik

Trener 1993/94-1998/99



1993/94-1998/99


Etter 3 år som "gjestetrenar" er Tor Sindre tilbake som hovedtrenar, og har gjennomført sine NHF trenarkurs og har Trenar 2-kompetanse. Trenar begge seniorlaga i Bergsøy i 1993/94. Sammen med seg får han Bodil Notøy som oppmann for herrelaget og RuneNotøy som oppmann for damelaget.

Han har sjølv vore aktiv som handballspelar sidan 1976, og er ein skikkelig veteran. Fleire kjenner han fra tida som leiar og medlem i Utviklingskomiteen i Sunnmøre Handballkrets der han sat i 4 år. Med unntak av 3 år i Rollontrøya fra 1979-1982 har han vore aktiv i Bergsøy "på streken". Han har meir eller mindre hatt trenaransvar for seniorhandballen i Bergsøy sidan 1982. Det var Tor-Sindre som tok ansvaret da Asbjørn døde i 1989. Om han blir å finne også på bana denne sesongen, kan hende.
Sesongen 1992/93
 
Odd Jare Ertresvåg

Odd Jarle

Ertresvåg

Trener Sesongen 1992/93



Sesongen 1992/93


Oppmann Terje Krogset

Sesongen 1991/92
 
Darko Grzentic

Darko

Grzentic

Trener Sesongen 1991/92



Sesongen 1991/92


Darko kom opprinnelig til klubben via trener Mirijan Sedjak. Han hadde tidligere erfaring fra toppklubben Istratourist Umag i 1.divisjon. Han skulle også være behjelpelig med dei yngre i Bergsøy sin stall.

Arbeidet Marijan Sedjak la ned året før skulle bære frukter dette året, men det var ikkje berre lett for Darko å halde treningane med lite spelarar tilgjengelig. Pelle, Terje og Nils Christian var i det millitæret, og på grunn av dette har treningar blitt lagt til laurdager for å få militæristane med på trening. Endel andre har også hatt mykje overtidsarbeid og er i etableringsfase med familie og hus. Siste året har fem av spelarane satt ungar til verda, så det gror godt i handballgruppa. Oppmann Terje Krogset.

Sesongen 1990/91
 
Mirijan Sedjak

Mirijan

Sedjak

Trener Sesongen 1990/91



Sesongen 1990/91


For første gang har handballen ansatt ein utanlandsk trenar.

Trener for både herrelaget og damelaget, samt J-16. Det ble gjennomført en samarbeidsavtale med Spjelkavik for å få Mirijan til Bergsøy to ganger i uka. Avtalen var at han skal lede herrelaget i kampane sålenge det ikkje kolliderte med Spjelkavik sitt 2.divisjonslag for damer. Oppsto det kollisjon skulle Steinar Teigen frå Spjelkavik lede Bergsøy sitt lag.

Mirian Sedjak er fra Jogoslavia, bur i Spjelkavik og førte Spjelkavik damer til opprykk i 1989/90. Som aktiv spelte han i klubben Zameet frå Rijeke, og trente denne klubben i 5 år. Han førte laget frå 4.divisjon til 1.divisjon. Mirijan har også spelt under den verdenskjente trenaren Vlado Stenzel. Elles er han utdanna innen økonomi samt trenarutdanning fra det Fysiske Fakultet i Zagreb.

Sesongane 1988/89-1989/90
 
Asbjørn Klisti
(Stig Vestnes og Tor Sindre Steinsvik)


Asbjørn

Klisti

Trener Sesongen 1988/89



1988/89


Asbjørn Klisti er eitt av dei største navna i Sunnmørsk handball. Hans navn representerer dugnadsånda som Sunnmøre Handballkrets og Sunnmørshandballen blei bygt opp av.

Han sto sentralt i gjennoppbygginga av handballen på 1960-tallet og la ned eit omfattande arbeid både på Ikornes og i mange andre klubbar samtidig som han hadde mange oppgaver innen Sunnmøre Handballkrets, nesten heilt fram til han døde i sesongen 1989/90. Tor Sindre Steinsvik kom inn og tok over da.

Sesongen 1986/87
 
Tor Sindre Steinsvik

Tor

Steinsvik

Trener 1993/94-1998/99



1986/87




Sesongen 1985/86
 
Olav Kvalsvik

Olav

Kvalsvik

Trener









Sesong for sesong

Dame-handball


Herre-handball



Adelskalendere

Damer og Herrer

Målscorerlistene

Damer og Herrer

Trenarane

Damer og Herrer

År for År

Kamper og mål
Spelarstatistikk pr år